Answer Answer: Let his total sales be Tk = P. Now (Total sales) – (Commission )=Tk .31,100 P-[(5% of 10000 + 4% of (P-10000)]=31,100 P-[((5/100)*10000 + (4/100)*(P-10000)]=31,100 P-500-((P-10000)/25)=31,100 P-(P/25)=31200 24P/25=31200 P=[(31200*25)/24)=32,500.