Answer Answer: Padma purchased 30 kg of rice at the rate of tk 17.50 (17.50 * 30)=525 Tk another 30 kg rice 30 * X=30X So, Cost Price of 60 kg Rice = (30X + 525) Tk And sold 18.60 per kg and made 20% overall profit (60 * 18.60)=1116 Now, (30X + 525) + (30X + 525)*1/5 =1116 ⇒ 30X + 525 +6X + 105 =1116 ⇒ 36X +630 =1116 ⇒ 36X = 1116-630 ⇒ 36X = 486 ⇒ X =486/36 = 81/6