Answer Answer: Let his total sales be Tk = P. Now (Total sales) – (Commission )=Tk .31,100 P-[(5% of 10000 + 4% of (P-10000)]=31,100 P-[((5/100)*10000 + (4/100)*(P-10000)]=31,100 P-500-((P-10000)/25)=31,100 P-(P/25)=31200 24P/25=31200 P=[(31200*25)/24)=32,500.
Answer Answer: Padma purchased 30 kg of rice at the rate of tk 17.50 (17.50 * 30)=525 Tk another 30 kg rice 30 * X=30X So, Cost Price of 60 kg Rice = (30X + 525) Tk And sold 18.60 per kg and made 20% overall profit (60 * 18.60)=1116 Now, (30X + 525) + (30X + 525)*1/5 =1116 ⇒ 30X + 525 +6X + 105 =1116 ⇒ 36X +630 =1116 ⇒ 36X = 1116-630 ⇒ 36X = 486 ⇒ X =486/36 = 81/6
Answer Answer: Let, The number of student=100 Ratio =3:2 so, number of boys=60 and number of girls=40 and 20% of boys and 25% of girls are getting scholarship so 20% of 60 =12 and 25% of 40 =10 so total number of student scholarship holder=22 the students does not get the scholarship= (100 - 22) =78(Ans)